Hiatus

Posted in: Ciepło i Ogrody- paź 16, 2019 Możliwość komentowania Hiatus została wyłączona

Hiatus, wrzesień 2019, fot. LH

Polacy uważają się za naród dumny i niepodatny na zniewolenie. Ale cóż po dumie?! Niemal polowa tych, którzy chcieli o czymkolwiek decydować w ostatnich wyborach parlamentarnych, zdecydowała się na życie na zasiłkach. Cóż po wolności?! Niech władza zawłaszcza państwo i robi z nim, co chce, byleby coś DAŁA. Naród z Partią! Tylko że za czasów PRL była to sytuacja przymusowa, teraz jest wyborem. „Dostaliśmy za mało; zasługujemy na więcej!” Cóż to za słowa lekko rozczarowanego wodza?! I cóż za oklaski w tłumie słuchaczy! A dlaczego nie – zażenowanie?

Oczywiste, że sprawa jest ciekawa dla metafizyka. Dlaczego akceptowane są wybory przeciwne etosowi Polaka i co powoduje taki właśnie przestrzenny rozkład (zachód – wschód Polski) decyzji ludzkich? Jak rzeczona sytuacja odzwierciedla obecny stan świata? Nie na wszystko odpowiem dziś.

Życie istoty świadomej w świecie materii nie ma polegać wyłącznie na przeżyciu, trawieniu życia. Namysł, rozważanie, poszerzanie widzenia świata – wiążące się z coraz większym poczuciem jedności świata i solidarności między ludźmi – wymaga od człowieka nie będącego już dzieckiem tworzenia tzw. lustra. Pisałam trochę o tym, nie tak dawno. Informacja w kolorze fioletowym opisuje duszę; rodzimie ma charakter rozpraszający. Lustro to nadanie jej cech skupiająco-rozpraszających; coś jakby branie pod uwagę rozmaitych poglądów, dobra różnych ludzi, szukanie złotego środka. Czynność ta wymaga wysiłku, który zaczyna dawać wyniki od momentu uświadomienia sobie własnej świadomości i odpowiedzialności z tym związanej. Średnia ścieżka nie jest jednak powszechna. W świecie obecnie dominuje rozpraszanie informacji; oczekiwanie na worek z darami. Różne: „należy mi się”, wpisuje się w tę tendencję. Oczywiście, obecne są także rozmaite fundamentalizmy, „to MY mamy rację”, pokazujące silnie skupiającą informację fioletową. Wchodzenie w którąkolwiek ze skrajności zamyka lustro, tworzy rozwarcie, rozziew, nieciągłość świata – hiatus. Hiatus to pojecie znane w geologii (nieciągłość warstw) i językoznawstwie (w wyrazie: zbitka samogłosek należących do dwóch kolejnych sylab).

Hiatus produkowany przez dusze psuje czas, co bezpośrednio wpływa na widzenia świata. O tym napiszę w kolejnym odcinku.

Comments are closed.