Nietypowe rozwiązanie dla kotłowni osiedlowej

Posted in: Ciepło i Ogrody- Lut 15, 2011 Możliwość komentowania Nietypowe rozwiązanie dla kotłowni osiedlowej została wyłączona

Przykładem nietypowych rozwiązań technologicznych są wykonane jesienią 2010 roku dwie kotłownie w budynkach wielorodzinnych przy ulicy Drewnickiej 4 i 2 w Ząbkach koło Warszawy. Podstawowym założeniem projektów było maksymalne odzyskanie ciepła, wytworzonego w czasie produkcji ciepłej wody użytkowej i na potrzeby ogrzewania. W każdej z kotłowni zastosowano dwa kotły kondensacyjne, pracujące w kaskadzie oraz podgrzewacz solarny, działający jako dodatkowy system odbioru ciepła i wstępne podgrzewanie c.w.u. (solarów nie dało się na budynkach zainstalować). Zrezygnowano z polecanego przez De Dietricha sprzęgła hydraulicznego, powodującego pewien wzrost strat ciepła w układzie grzewczym. Aby w największym stopniu wykorzystać zjawisko kondensacji, przyjęto, że w czasie maksymalnego zapotrzebowania na ciepło temperatura powrotu nie powinna by wyższa ni 50 st.C; założenie to zostało osiągnięte w praktyce.

Pomysłodawcą był Jerzy Madej, dopracował pomysł projektant Marek Richter, a całość kotowni zaprojektował Andrzej Rzepecki.

Comments are closed.