Co pokazuje różdżka, a co – wahadełko?
Głównie to, co zostało wymyślone, przemyślane albo jest do rozmyślań. Przyrządy do pomiarów radiestezyjnych działają jak wspomagacze intuicji człowieka wrażliwego na energię informacji (bez szkód ubocznych, które mogą powodować innego typu wspomagacze..). Ich rozumne używanie wymaga uważności, ćwiczenia umiejętności obserwacji; interpretacja wyników – myślenia dedukcyjnego i ogromnej wyobraźni. Co oznacza to, co obserwuję, jak składa się z tym, co już wiem, co wyczuwam, co mi się śni?
Sensu i struktury świata materii nie da się ogarnąć w całości logicznie bez zrozumienia, czym jest człowiek. Stwierdzenie to wkrada się w każdy krok moich prac metafizycznych, staje się dla mnie truizmem. Czym JA jestem? Odpowiedź na to pytanie jest niezbędnym wstępem do rozpoznawania świata, zarówno filozoficznego, jak i naukowego. Każdy, kto się takich prac podejmuje, powinien zacząć od określenia samego siebie, ustalenia, czym jest świadomość JA. Dopiero potem – świat, który obserwuje i w którym uczestniczy JA.
Ochrona przyrody skupia się na utrzymaniu, lub próbach utrzymania, zasobów nielicznych na danym obszarze. Myślenie szeroko, bezgranicznie, jest rzadkim rarytasem, a jednak przez przyrodników zostało skazane na wymarcie za pomocą cenzury, prewencyjnej. Puenta? Może fragment wiersza Macieja Niemca o białym puchaczu (ze zbioru „Świat widzialny”)..
często, niestety, sięgał dalej
niż my decydowaliśmy się pragnąć;
odpowiadał za świat bardziej złożony
niż ten, który znamy, więc mniej podatny
na zniszczenie. (Cóż zresztą znaczy –
bardziej, mniej.) Pomiędzy nami
zawsze byłby obcy, co zrozumie każdy